איתן שוורץ על אמא שוורץ סטימצקי שמציגה תערוכה


15 בנובמבר 2011 | אין תגובות

עשרות חברים ובני משפחה הגיעו לפתיחת התערוכה "מחשבות אבסטרקטיות", בה הציגה האמנית אליאורה סטימצקי-שוורץ, לצידם של יהונתן כיס-לב ואיה חוברס. התערוכה נערכה בחסות עמותת "אח בוגר אחות בוגרת ישראל" המעניקה ליווי וחונכות לבני נוער ממשפחות חד הוריות. התערוכה התקיימה בגלריה ZOA על שם דבורה פישר בבית ציוני אמריקה בתל אביב וקיומה התאפשר בזכות שיתוף פעולה עם חברת דר. פישר, הבוחרת מדי חודש להציג אמנים שלהם קשר עם עמותה הפועלת למען הקהילה. בפתיחת התערוכה נכחו דוקטור אלי פישר, הסופר רם אורן, השחקן אלכס אנסקי ואשתו חמוטל, אחיה של האמנית ערי סטימצקי, וחברים רבים.

 

אליאורה סטימצקי-שוורץ נולדה בבית הכרם בירושלים להוריה ברטה ויחזקאל סטימצקי, מייסדה של הוצאת הספרים ורשת החנויות הנודעת. היא גדלה בתל אביב ולמדה בבית הספר "הכרמל". בגיל 17 חזרה אליאורה לירושלים כדי ללמוד בבצלאל בהדרכת הגרפיקאים רודי דיין, יצחק יורש ודן רייזינגר, הקליגרף יעקב שכטר, והאמנים שלמה ויתקין, איזידור אשהיים וטוביה בארי. עם מוריה יוסי שטרן, יעקב פינס ופרידל שטרן נשארה בקשרי ידידות עד פטירתם.

 

בשירותה הצבאי המשיכה אליאורה לצייר ושימשה כשרטטת במחלקת התכנון. לאחר שהשתחררה מצה"ל נישאה ועקרה לניו יורק שם עבדה בהוצאת ספרי האמנות הידועה Harry N. Abrams . במהלך עבודתה נחשפה לסוגים שונים של אמנות אמריקאית מודרנית, ובמיוחד הושפעה מהעבודה לצד פול ג'נקינס (Paul Jenkins), לו סייעה בהוצאת ספרו. בעקבות המפגש עם ג'נקינס החלה תקופה חדשה ואבסטרקטית ביצירתה האמנותית. יחד עם זאת, נופי ארץ ישראל נשארו תמיד בזיכרונותיה ועל קנבס הציור שלה. בניו יורק גם לקחה חלק בהשתלמויות ציור ופיסול במכון Arts Student League of NY ואף הרחיבה את יצירתה כשהשתתפה בסדנת ייצור ויטראז'ים.

 

בשנות השמונים שבה אליאורה לישראל והמשיכה להשתלם בציור ובפיסול אצל מורים שונים, והציגה בתערוכות רבות. היא אף כיהנה בתפקיד ניהולי בכיר בחברת סטימצקי, שם שימשה כקניינית ראשית של מגוון המוצרים שאינם ספרים או כתבי-עת (מולטימדיה, תקליטורי אודיו ודיוידי, משחקי מחשב ולומדה, ציוד וכדומה). לפני מספר שנים פרשה לגימלאות ומאז היא מקדישה את כל זמנה ליצירה.

 

מבחינה סגנונית, עברה אליאורה כברת דרך ארוכה מאז סיימה את לימודיה בבצלאל: תחילה התאפיינו ציוריה בגווני ירוק ובציורי טבע נטורליסטים. אחר כך, בהשפעת מסעותיה הרבים בעולם, נוספו לפלטת הצבעים שלה גוונים רבים נוספים. ג'ונגל האמזונס בברזיל, קסמי המזרח של קמבודיה וויטנאם, והמראות הראשוניים באתיופיה – כל אלו הוסיפו משיחות מכחול אקספרסיביות באדום, צהוב וכחול לקנבסים של אליאורה. כיום גוף העבודות שלה כולל גם אקספרסיביות עזה, צבעונית ואבסטרקטית לצד הפסטורליות הירושלמית שאפיינה את שנותיה הראשונות כציירת. היא גם מפסלת דמויות בברונזה ובחימר. את יצירותיה אפשר לראות באתר האינטרנט www.eliora-art.com